Pranie ubrań sportowych w pigułce:
Po pierwsze i najważniejsze: przed praniem należy zapoznać się z zaleceniami umieszczonymi na metce!
Jak NIE prać ubrań sportowych:
- Nie prać w temp powyżej 30 stC.
- Nie prać w proszkach do prania.
Proszki bardzo szybko i nieodwracalnie niszczą właściwości tkanin Gore Tex i tego typu, ubrań softshell, windstopper i zdolność odprowadzania wilgoci od ciała zwykłych ubrań sportowych.
Słabo się rozpuszczają i wypłukują zwłaszcza w temp poniżej 40stC co nie tylko niszczy włókna w materiałach i zakleja membrany, ale i może powodować u alergików i wrażliwców wystąpienie/zaostrzenie się objawów skórnych, AZS, powstawanie wysypek i podrażnień.
-Nie używać płynów do płukania/zmiękczających.
Płyny zmiękczające niszczą strukturę tkanin technicznych.
Dodatkowo, pozostałość płynów zapachowych w tkaninie po połączeniu się z potem, zaczyna wyjątkowo nieprzyjemnie śmierdzieć.
- Nie używać wybielaczy/odplamiaczy - niszczą strukturę materiałów technicznych.
- Nie wirować ubrań softshell, windstoopper, z Gore-Tex.
- Nie suszyć w suszarkach.
- Nie suszyć na rozgrzanych kaloryferach i w ich pobliżu.
- Nie prasować.
Pranie ubrań sportowych i polaru:
- Ubrania sportowe należy prać jak najszybciej po każdym użyciu (dotyczy to _zwłaszcza_ ubrań używanych bezpośrednio bez bielizny: spodenek kolarskich z pieluchą, szortów ze zintegrowaną bielizną, topów ze zintegrowanym stanikiem, bielizny sportowej/używanej do sportu oraz potówek, koszulek, innych przylegających bezpośrednio do ciała)
- polary , spodenki rowerowe, szorty z wbudowaną bielizną należy odwrócić na lewą stronę, w polarach zasunąć zamki, zapiać rzepy. W damskich topach sportowych jeśli jest taka możliwość, wyjąć z miseczek gąbki i prać je i suszyć osobno- to ochroni je przed zniekształceniami i trwałymi zagnieceniami.
- Drobniejsze/delikatniejsze ubrania zabezpieczyć w worku do prania.
- Prać w temperaturze max. 30stC .
- Zwykłe ubrania sportowe, najlepiej prać w płynach dedykowanych do ubrań sportowych. Np.: Perwoll Sport, Domol Sport, Dr Reiner Płyn do odzieży sportowej, BIL Sport Activ itp. Jest ich coraz szerszy wybór.
- Do płukania warto wlać około 1/4 szklanki octu. Zwłaszcza jeśli ubrania są bardzo przepocone lub leżały jakiś czas czekając na pranie.
Ocet usunie nawet mocno wżarte w ubrania wszelkie "smrody potreningowe" i zdezynfekuje.
Nie zlepia włókien, nie obniża właściwości oddychających, zapach octu wietrzeje bez śladu w trakcie suszenia, i kluczowe: nie pozostaje w tkaninie jak płyny do płukania więc nie łączy się z potem i nie wzmaga zapachu potu podczas użytkowania ubrań.
- Suszyć w cieniu, w przewiewnym miejscu.
Pranie ubrań z Gore-Texu i typu softshell, windstopper:
Przed praniem tego typu ubrań, należy usunąć z dozownika pralki pozostałości innych środków piorących, zwłaszcza proszków.
- Ubrania tego typu należy prać w specjalistycznych płynach produkowanych na bazie mydła, przeznaczonych docelowo do tego typu
tkanin.
Np. w płynie: Tech Wash Nikwax czy Mountval Wash & Care.
Lub po prostu w płatkach mydlanych po ich dokładnym rozpuszczeniu.
- Po praniu tego typu ubrania, należy zakonserwować odpowiednim do tego specyfikiem (np. środkiem do impregnacji Tech Wash Nikwax). To nie tylko przedłuża ale i odnawia ich specyficzne właściwości.
Buty/pranie.
- Klasyczne buty sportowe - bieganie/fitness (nie specjalistyczne obuwie trekingowe/wspinaczkowe/inne), można wrzucić po prostu do pralki na 30 stC i prać jak zwykłe ubrania sportowe.
- Buty używane na zewnątrz, przed praniem wytrzepać i wypłukać z piachu/błota, oczyścić podeszwy z kamyków.
- Jeśli jest taka możliwość, warto wyjąć z butów wkładki i rozsznurować buty, żeby i buty i wkładki lepiej się wyprały.
- Buty i wyjęte z nich elementy należy zabezpieczyć w worku do prania. Są już dostępne worki do prania butów, odpowiednio nieduże na 1 parę butów, od zewnątrz zaopatrzone w "odbojniki" z pianki.
Osobiście uważam, że to przerost formy nad treścią, buty sportowe są przystosowane do znoszenia przeciążeń i temperatur o wiele większych niż pranie w 30 stC. To że producenci "nie polecają", jest zwykłym zabezpieczeniem się przed irracjonalnymi próbami wyłudzeń odszkodowań/zwrotu kosztów zakupu, jak przysłowiowe już informacje na kawie kupowanej na gorąco, że kawa jest gorąca.
1 kilometr biegu to około 900-1000 solidnych uderzeń butami o ziemię/asfalt w upały rozgrzany do o wiele wyższej temperatury niż 30stC/ostre kamienie/moczenie ich w błocie, kałużach, śnieżnej brei zasypanej solą, a ludzki pot jest dużo bardziej żrący niż standardowe płyny do prania.
Swoje buty sportowe piorę z wirowaniem regularnie i nawet po kilkunastu! praniach, nie widać żadnych negatywnych efektów. Dużo gorzej prezentowały się buty nie prane.
Odświeżanie butów sportowych bez prania.
- W przypadku intensywnego zapocenia a niechęci do prania butów (wciąż pokutuje niechęć przed praniem klasycznych butów sportowych, pochodząca chyba jeszcze z czasów obuwia skórzanego/materiałowego) najlepiej sprawdza się soda oczyszczona*.
Sodę oczyszczoną należy wsypać do buta i pozostawić na minimum kilkanaście godzin.
Po tym czasie sodę wysypać a buty dokładnie z niej wytrzepać.
Soda usunie zapach i zdezynfekuje.
- Buty wyczesać czystą szczotką do butów z zabrudzeń.
- Jasne podeszwy doskonale czyści "magiczna gąbka", do kupienia np. w sieci Rossmann.
*Soda oczyszczona jest dostępna w sprzedaży w dużych opakowaniach od 0,5 kg na działach z chemią domową.
Szoppracz
R.
Kot mówi, że zamiast parnia, on zaleca dokładne wylizywanie.
Może i faktycznie bardziej eko i fit, ale osobiście nie polecam.
Razem z innymi studentami korzystamy z pralni - www.msm.warszawa.pl - gwarantują kompleksowe pranie.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńKiedyś starałam się również prać moje obuwie sportowe https://butymodne.pl/sportowe-damskie-c257903.html jednak to nie był chyba najlepszy pomysł. Lepiej zdecydowanie jest kupić nową parę i niczym się nie przejmować.
OdpowiedzUsuńPranie ubrań i ich jakość po praniu jest też bardzo zależna od pralki jaką się posiada, dlatego ja bez zastanowienia polecam Wam zwrócić uwagę na najnowsze modele dostępne na stronie https://www.oleole.pl/pralki,_Samsung.bhtml Myślę, że jest się czym zainteresować, a to bardzo ważne, aby wszystko działało w taki sposób, jak trzeba.
OdpowiedzUsuń.
OdpowiedzUsuńCoraz więcej osób uprawia aktywność fizyczną i takie sportowe ubrania właśnie zakłada. Dlatego takie wskazówki oczywiście są cenne. Ja to nic na grzejnikach nie suszę, suszarka to suszarka. Duży ich wybór jest na https://www.leifheitsklep.pl/ . Nie tylko takich do domu czy na balkon do postawienia, ale takich typowo na zewnątrz. Ważne, że te to już takie solidne.
OdpowiedzUsuńBardzo pomocny wpis, dzięki!
OdpowiedzUsuńUbrania sportowe rzeczywiście wymagają szczególnego traktowania i nie jest tak, że każdym możliwym płynem czy proszkiem, w wyższej temperaturze można je prać i nic się z nimi nie będzie działo. Można z powodzeniem zastosować Ludwik Ekologiczny kapsułki do prania bo one są dedykowane także dla delikatniejszej w tym sportowej odzieży. Do tego dobrze sobie radzą z zabrudzeniami i różnymi śladami na ubraniach, w tym potu, kurzu.
OdpowiedzUsuń